Zasady
Warsztat
Drybrush
Ink /Wash
Mokry pędzel
Farby
Farby typu Ink /Wash
      Kiedy oglądamy figurki szkieletów, drzewce broni, dłonie, włosy i wszelkie powierzchnie z zagłębieniami, zastanawiamy się, jak skutecznie uzyskać efekt trójwymiarowości. Wszelkie wklęsłe powierzchnie, choćby najmniejsze powinny zostać przyciemnione, a wierzchy rozjaśnione. Problem powstaje przy próbie wypełnienia rowków i zagłębień farbą, by nie przesadzić z gęstością farby, nie pozalewać szczegółów i ogólnie nie zapaskudzić ciemną farbą całej figurki.
Teraz należy skorzystać z technik malowania bardzo rozrzedzonymi farbami, praktycznie wodnistymi, które spłyną z malowanych powierzchni do zagłębień - stad nazwa wash.

      Jeśli ktoś decyduje się na zakup farb firmy Citadel, to szybko zorientuje się, że oprócz kolorów podstawowych można znaleźć także atramenty (Ink), czyli farby o bardzo rozrzedzonej konsystencji. Ja używam farb Pacta, więc o żadnych oryginalnych inkach nie ma mowy.

      Istnieje jednak prosty sposób na stworzenie własnego washa. Należy zwyczajnie rozrzedzić wodą ciemną farbę - zazwyczaj czarną lub ciemny brąz, a następnie wypełnić nią zagłębienia.

      Technikę wash warto opanować, ponieważ można dzięki niej uzyskać naprawdę zadowalające efekty światło - cienia. Taka woda z farbką łatwo się daje mieszać z innym washem, co daje podstawę cieniowania powierzchni.

      Ponadto można ciekawie wykorzystać wszystkie powstające zacieki po ciemnych washach - oczywiście nie dotyczy to wszystkich figurek, ale tych, które będą bazować na czarnych podkładach.